Jak montuje się agregaty chłodnicze w samochodach?
Agregat chłodniczy to urządzenie, które umożliwia generowanie i utrzymywanie niskiej temperatury wewnątrz szczelnie zamkniętej komory. Agregat chłodniczy doskonale sprawdza się w samochodach dostawczych, które wykorzystywane są do transportu żywności, czy leków. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak wygląda montaż agregatu chłodniczego w samochodzie i jaka jest zasada jego działania.,
Jak wygląda montaż agregatu chłodniczego w aucie?
Agregat chłodniczy dostarcza chłodne powietrze do wnętrza izolowanego termicznie zbiornika. Dzięki temu zapewnia odpowiednie warunki termiczne do przewozu żywności, środków medycznych, czy innych produktów, które muszą być przetrzymywane w niskiej temperaturze. Pierwszym etapem montażu jest wyznaczenie miejsca, w którym zostanie zainstalowany agregat. Następnie specjaliści montują skraplacz na ścianie przedniej zabudowy, z kolei parownik instalują w przestrzeni ładunkowej pojazdu. Ważne jest, aby montaż agregatu chłodniczego zlecić sprawdzonej firmie, dzięki czemu urządzenie będzie wydajne i zapewni optymalną temperaturę i wilgotność wewnątrz komory.
Jak działa agregat chłodniczy?
Podstawowymi elementami agregatu chłodniczego są skraplacz i parownik. Cały proces rozpoczyna się w parowniku, gdzie krąży czynnik roboczy w formie ciekłej. W trakcie pobierania energii cieplnej czynnik zaczyna parować i w formie gazowej trafia do sprężarki. Sprężarka zwiększa ciśnienie gazu i podnosi jego temperaturę. Następnie czynnik trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło i ulega skropleniu. W momencie, gdy czynnik ponownie zmieni stan skupienia na ciekły, zostanie przetransportowany do zaworu dławiącego i obniży się jego ciśnienie oraz temperatura. Dzięki temu ponownie będzie mógł pobierać ciepło z otoczenia.